Wawix
Administrator
Dołączył: 04 Lis 2009
Posty: 88
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Skąd: Ostrów Wlkp.
|
Wysłany: Pon 17:00, 09 Lis 2009 Temat postu: Krótko i zwięźle-Czym jest Uprock i historia jego powstani |
|
|
Materiał zaczerpnięty ze strony : [link widoczny dla zalogowanych]
autorem jest Artur Olejniczak
Uprocking jest charakterystycznym stylem street dance, tańczonym do muzyki funkowej, soulowej i rockowej. Często uważa się, że należy on do nurtu breakdance, jednak Uprocking rozwijał się oddzielnie, dopiero później został zaadoptowany przez B-boyów i B-girls. Taniec ten cechują ostra rywalizacja i silnie wyrażane emocje.
Uprocking narodził się w Brooklynie pomiędzy 1967 a 1968 rokiem. Tam, wśród licznych gangów ulicznych, dwóch młodych ludzi - „Rubberband” i „Apache” postanowilo poświęcić się swojej pasji tanecznej, zrywając z dotychczasowym życiem.
Wykorzystując elementy podpatrzone u Freda Astaira i Gena Kelly, oraz częściowo bazując na Salsie i the Hustle, stworzyli oni nowy styl składający się z szybkich obrotów, gwałtownych ruchów ciała „jerks” i charakterystycznych ruchów rąk „burns”.
Podczas pojedynku tancerze stawali naprzeciwko siebie i za pomocą „jerks” i „burns” naśladowali prawdziwą walkę. Z czasem taniec ten stał się popularny wśród lokalnych gangów i bywał sposobem na rozwiązywanie sporów.
Na początku lat 70. Uprocking przestał być kojarzony z gangami, zyskując powszechną popularność. W tym czasie styl ten był znany jako „Rocking”, jednak wraz ze wzrostem zainteresowania wśród młodzieży, zaczęto mylić „Rocking” z muzycznymi koncertami, więc szybko upowszechniło się nowe określenie – Uprocking.
Po pierwszych zawodach, zorganizowanych przez „Crazy Roba”, szybko zaczęła rosnąć liczba grup tańczących „Uprocking”. W 1980 w Brooklynie urządzono turniej o tytuł „King Uprock”, który ostatecznie zdobył Ralph Casanova, noszący ten tytuł do dzisiaj.
W odróżnieniu od Breakdance, Uprocking jest ściśle powiązany z piosenką, do której jest tańczony. Tancerz powinien wykazać się nie tylko nienaganną techniką, ale i świetną znajomością muzyki.
Jakkolwiek „burns” imitują agresję, bądź chęć zastraszenia przeciwnika, to podczas tańca niedozwolony jest fizyczny kontakt. W trakcie zawodów street dance, zwanych „battles”, uczestnicy zwykle tworzą koło, jednak w Uprockingu tancerze stają w dwóch liniach, tzw. „Apache Line”, naprzeciwko siebie. Wygrywa grupa, która w swoich aranżacjach potrafi najlepiej wykorzystać muzykę. W połowie lat 80. Breakdance zdobył popularność młodej generacji i B-boye zaczęli przeważać nad Uprockersami, a oryginalny styl wyszedł z mody. Przetrwał on jednak w zmodyfikowanej formie, jako „Top rocking”, który został zaadaptowany przez breakdance.
W latach 90. B-boy nazywany „Numbers”, szukając inspiracji, sięgnął do tradycyjnego „Uprockingu”. Kilka lat później zaprosił samego „King Uprock” na zawody B-boyów, zorganizowane na Florydzie. Pojawienie się „Króla Uprock” wywołało nową falę zainteresowania, powodując powstanie nowych grup tanecznych i powrót tego tańca na ulice.
Post został pochwalony 2 razy
Ostatnio zmieniony przez Wawix dnia Pon 17:01, 09 Lis 2009, w całości zmieniany 2 razy
|
|